Kaip apsaugoti vaikus internete?

Praėjusiame straipsnyje aptarėme pagrindines problemas ir grėsmes vaikams bei paaugliams naršant internete, dalinantis informacija socialiniuose tinkluose ir bendraujant pokalbių grupėse. Žinodami, kad virtualus pasaulis yra ne mažiau pavojingas nei realus, šį kartą pakalbėsime apie būdus kuriais galime (ir turime) padėti savo vaikams išvengti šių grėsmių.

Kaip jau minėjome praėjusiame straipsnyje, labai svarbu suprasti, jog vaikams nėra dviejų atskirų pasaulių - realaus ir skaitmeninio, visa tai jiems susilieja į vieną, kur realus pasaulis neegzistuoja be kibernetinio. Todėl ir mes, kaip tėvai, turime kasdien domėtis ne tik kaip vaikui sekėsi pamokose, būreliuose ar futbolo treniruotėje, bet taip pat pasiteirauti kas naujo įvyko jo naudojamuose socialiniuose tinkluose, tokiuose kaip Facebook, Instagram, Thumblr, Whatsapp ir kituose. Taigi, pats svarbiausias dalykas norint padėti savo vaikams - tai būti tėvais. Turite supažindinti savo vaiką ne tik su realaus gyvenimo pavojais, bet ir virtualiomis grėsmėmis. Būtina apie tai kalbėti daug ir dažnai, kad užmegstumėte tvirtą ryšį ir įgytumėte visišką pasitikėjimą. Svarbu, kad vaikas suprastų pavojus su kuriais gali susidurti ir jaustųsi drąsiai kalbėdamas su jumis apie nemalonumus patiriamus internete.

Žinokite, ką jūsų vaikas veikia ne tik kieme, bet ir internete

Dažnai esame labai užsiėmę ir neturime galimybės domėtis naujausiomis technologijomis, programėlėmis, populiariais internetiniais tinklapiais kuriais domisi jaunimas, tačiau turite skirti laiko ir sužinoti kuo jūsų vaikas veikia internete (kokiais socialiniais tinklapiais ar programėlėmis telefone naudojasi). Žinodami tai susikurkite savo paskyras šiuose tinkluose ir įsitikinkite, jog turite savo vaiką "drauguose". Tai gali būti visai linksmas užsiėmimas - paprašykite vaiko padėti jums užsiregistruoti viename ar kitame tinklapyje, pamokyti kaip juo naudotis. Tuo būdu sustiprinsite savo ryšį su vaiku, jis jausis reikšmingas galėdamas padėti savo tėvams, bei žinodamas, kad turite supratimą apie jo mėgiamas veiklas galės lengviau atsiverti ir pasipasakoti.

Turėdami paskyras vaikų naudojamuose tinkluose galėsite visuomet matyti kuo jūsų vaikas dalinasi internete (ar neatskleidžiama asmeninė informacija, ar nesidalinama netinkamu turiniu, ar neįžeidinėjamas jūsų vaikas ir ar pats taip nesielgia).  Visuomet žinokite, ką jūsų vaikas turi drauguose ir kas jį seka. Įsitikinkite, kad šių žmonių tarpe nėra asmenų pažįstamų tik per internetą, nes pasislėpti už virtualaus personažo gali bet kas. Įsitikinkite, kad jūsų vaikas pažįsta visus savo sekėjus realiame pasaulyje.

Nustatykite tinkamus privatumo nustatymus

Įsitikinkite, jog jūsų vaiko naudojamos socialinių tinklų ar programėlių paskyros yra privačios. Privatumas reiškia, jog jo asmeniniai ir kiti duomenys bus matomi tik patvirtintiems draugams. Privatumo nustatymai priklauso nuo paslaugos tiekėjo, todėl gali tekti truputį pasidomėti kaip jie konfigūruojami kiekviename tinklapyje. Nepagailėkite laiko, nes vaikui gali būti sudėtinga pačiam išsiaiškinti kaip tai veikia ir kaip nustatyti tinkamą prieinamumo lygį. Pamokykite vaikus kaip tai padaryti patiems ateityje. Papasakokite apie tai, jog privatumo nustatymai padeda, tačiau neužtikrina saugumo internete. Bet kas iš internetinių draugų turintys prieigą prie jo duomenų gali juos paviešinti tretiesiems asmenims. Pamokykite, jog net ir tinkamai nustačius privatumą nebūtų viešinama asmeninė informacija, tokia kaip vardas ir pavardė, adresas, telefono numeris ir kt. Tap pat apsaugokite savo pačių paskyras, jei to dar nepadarėte.

Ribokite naudojimąsi internetine kamera

Internetinė kamera gali būti naudojama tik su griežta tėvų priežiūra. Pamokykite savo vaikus, kad vaizdo įrašus galima siųsti tik artimiausiems, patikimiems draugams bei šeimai. Niekuomet neleiskite savo vaikui naudotis vaizdo pokalbiais ar įrašinėti vaizdo žinutes vaiko miegamajame ar pasislėpus. Asmuo gavęs tokį vaizdo įrašą gali matyti pilną jūsų namų vaizdą. Niekuomet negalite žinoti koks vertingas daiktas patekęs į kadrą, ar namo išplanavimas gali tapti akstinu apiplėšimui.

Laikykite kompiuterį atviroje namų erdvėje

Stenkitės atrasti kompiuteriui vietą namuose, kur galėtumėte lengvai stebėti vaiko veiklą. Jums nereikės nuolatos stovėti vaikui už nugaros it žandarui, nes tai įpareigos patį vaiką elgtis atsakingiau ir atsargiau. Šis patarimas yra naudingas, tačiau nėra pakankamas, kad apsaugoti savo vaikus nuo netinkamos informacijos. Nepamirškite, jog kiti įrenginiai, tokie kaip išmanieji televizoriai, žaidimų konsolės (XBOX, Playstation ir kt.), mobilieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai taip pat turi prieigą prie interneto, todėl turi būti naudojami tik viešoje namų erdvėje.

Apsaugokite savo namų Wi-Fi

Naudojantis laidiniu internetu yra itin sudėtinga įsilaužti į namų tinklą. Tačiau jei naudojate ir bevielį tinklą, tuomet suinteresuoti asmenys be didesnių sunkumų būdami gretimame name ar sėdėdami automobilyje netoli jūsų namų gali įsilaužti į jūsų namų tinklą. Turėdami nesaugų bevielį tinklą ne tik rizikuojate savo asmenine informacija, banko ir kitais duomenimis, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet programišiai prisijungę prie svetimo namų tinklo atlieka savo kriminalinius nusikaltimus, už kuriuos vėliau turi atsakyti interneto valdytojai, tai yra jūs. Taigi įsitikinkite, kad jūsų bevielio interneto prieiga sukonfigūruota tinkamai. Būtinai naudokite pakankamai ilgą ir tinkamo saugumo slaptažodį. Naudodamiesi naršykle prisijunkite prie savo maršrutizatoriaus (numatytasis adresas yra http://192.168.1.1/). Jei jungiantis nereikalaujama prisijungimo duomenų arba galioja numatytieji, būtinai pakeiskite prisijungimo slaptažodį. Įjunkite MAC filtravimą - tai vienas iš paprasčiausių būdų atsikratyti įsibrovėlių. Įgalinkite duomenų šifravimą (WEP arba WPA2), tai ne tik padės apsisaugoti nuo įsibrovėlių, bet ir neleis jiems peržiūrinėti jūsų interneto veiklos bei siunčiamos informacijos. Turėkite omenyje, kad WEP šifravimas gali būti nulaužtas per maždaug 2 minutes, tačiau tai apsaugos jus nuo kaimynų ir praeivių šnipinėjimo. Taip pat galite išjungti savo bevielio interneto aptikimą kituose įrenginiuose (SSID Broadcasting). Tuomet prie jūsų tinklo galės prisijungti tik asmenys, žinantys tikslų SSID bei slaptažodį.

Filtruokite Google paieškos rezultatus

Paieškos varikliai, tokie kaip Google, leidžia nusistatyti saugios paieškos taisykles tiek kompiuteriuose, tiek mobiliuosiuose telefonuose bei planšetėse. Google saugios paieškos mechanizmas vadinasi "safe search", šį funkcionalumą galite įjungti apsilankę tinklapyje https://www.google.com/preferences. Įjungus saugią paiešką google nerodys daugumos smurtinio bei seksualinio turinio paieškos rezultatuose net jei įvesite konkrečius raktažodžius tokiai paieškai. Paprasta ir patogu! 

Įsigykite "Tėvų kontrolės" programinę įrangą

Tėvų kontrolės sistemos - tai galingas įrankis padedantis stebėti, filtruoti ir analizuoti jūsų vaikų veiklą internete. Šios programos dažniausiai veikia paslėptu režimu, jas galima įjungti tik nuspaudus specialią klaviatūros kombinaciją ir įvedus tėvų slaptažodį. Tokios programos leidžia ne tik peržiūrėti grėsmes, su kuriomis susiduria vaikai internete, tačiau ir nustatyti amžiaus grupę, pagal kurią bus filtruojamas atitinkamas turinys, laiko limitą kiek vaikai gali naudotis kompiuteriu ar konkrečiomis programomis, užblokuoti prieigą prie kompiuterio administravimo, kad nebūtų ištrintos svarbios programos ar dokumentai, parsiunčiamos kenkėjiškos programos ir kt. Kai kurios tėvų kontrolės programos yra pritaikytos ir mobiliesiems įrenginiams, leidžiančios stebėti net jūsų vaiko buvimo vietą. Tėvų kontrolės sistemų yra labai įvairių, todėl sekančiame straipsnyje plačiau aptariame kokios yra pagrindinės jų rūšys ir funkcijos, kaip jos veikia ir kaip išsirinkti sau tinkamiausią. Taip pat kviečiame susipažinti su populiariausių tėvų kontrolės sistemų apžvalgomis.

Kaip elgtis susidūrus su patyčiomis internete?

Jei nutiko taip, kad jūsų vaikas tapo kibernetinių patyčių auka, tuomet turite identifikuoti kokiais sklaidos kanalais tai įvyko. Jei prie jūsų vaiko kabinėjamasi tinklapyje, žaidime ar pokalbių kambaryje, tuomet galima to išvengti paprasčiausiai daugiau ten nesilankant. Elektroninio pašto adresas ar telefono numeris gali būti nesunkiai pakeistas, tačiau daugelis el. pašto tiekėjų siūlo automatinio filtravimo paslaugas. Filtro pagalba galima lengvai atsikratyti įkyrių ir įžeidžiančių laiškų. Taip pat daugelis naujų mobiliųjų telefonų leidžia blokuoti skambučius bei žinutes iš konkrečių telefono numerių.

Tačiau jei patyčios vyksta socialiniuose tinkluose, ko gero nedaug ką pasieksite bandydami išsiaiškinti su jų kaltininku tiesiogiai. Kaip jau aptarėme praėjusiame straipsnyje, kibernetinės patyčios socailiniuose tinkluose veikia truputį kitaip nei realiame gyvenime. Tokios patyčios yra nukreiptos ne į žalą jūsų vaikui, tačiau į auditoriją, kuri tai mato. Taigi patyrus žeminantį elgesį internete geriausia apie tai pranešti teisėsaugos institucijoms ir jokiu būdu nepanaikinti įkalčių patiems bei neprašyti, jog tai padarytų kaltininkas. Jei bandysite patys kištis ir išspręsti šią problemą, labai tikėtina jog tokios patyčios vis dažniau kartosis ir realiame gyvenime.

 

Taigi apibendrinant galime pasakyti, jog kibernetinio pasaulio iššūkiai yra ne mažiau svarbūs ir pavojingi nei realiame gyvenime, todėl turime nestokoti dėmesio ir laiko vaikų apsaugai internete. Ypatingai šiais laikais, kuomet technologijos vis plačiau naudojamos mūsų kasdienybėje, turime kalbėti su vaikais apie galimas problemas ir padėti jas sprendžiant. Nebepakanka laikyti kompiuterio viešoje vietoje kad apsaugotume savo vaikus nuo netinkamos informacijos. Tai reikia padaryti ir su žaidimų konsolėmis bei televizoriais, kurie irgi turi prieigą prie interneto. Nusistatykite tinkamus privatumo nustatymus, kad apsaugotumėte savo vaikus bei turtą. Tačiau visų svarbiausia - švieskite ir auklėkite savo vaikus, kad patys mokėtų atpažinti galimas grėsmes ir nedelsdami papasakotų jums, jei kažkas įtartino vyksta internete. Domėkitės vaikų pomėgiais bei elgesiu virtualioje realybėje ir formuokite brandžias asmenybes gebančias atsakingai naudotis šių ir ateinančių laikų technologijomis.